Novonastala korona situacija uz predviđene mjere predostrožnosti, može se pobijediti molitvom i radom. To su dva vesla s kojima i bez korone ostvarujemo svoj život. Samo rad, nedovoljno! Samo molitva nedovoljno! Spoj molitve i rada je uspjeh, to je poput dva vesla s kojima idemo kroz život. Veslati samo jednim veslom silan je napor, ostajemo bez zagarantiranog uspjeha, vrtimo se u krug. Ovih korona dana, osim bezvoljnoga sjedenja i buljenja u televizor ili surfanja po internetu, očekujući nove fatalne vijesti, nastojmo molitvom i radom pobijediti novonastalu situaciju.

Uz spomenute metode molitve i rada prisjetimo se odavno zaboravljenih prijatelja i rodbine, obnovimo pokidane veze. Kako rekoh osim prelistavanja medija nastojmo bit kreativni. Jedni u pospremanju kuće, drugi u kulinarstvu, treći u vrtu, četvrti u ručnom radu, probudimo svoje uspavane talente. Poznam tolike zakopane talente, posebno među mladima, koji su doista, umjesto da ostvaruju svoje talente postali skupljači magle. Napominjem uz molitvu, veliki blagoslov je rad. U ovom slučaju uz svagdanji rad, mislim na ručni rad-kreativni rad, koji je neprepoznata kreativnost za naš mozak. Ručni radovi su savršen način otklanjanja i zaboravljanja briga. Također pomažu u razvoju koordinacije i psihomotoričkih sposobnosti te smanjuju stres. Puno ljudi u slobodno vrijeme voli biti kreativno, posebno u vrijeme blagdana kad izrađujemo poklone za prijatelje i obitelji, poput naše sestre Dominike Anić, čije ćemo kreacije ako Bog da vidjeti za Uskrs. Mnogi ne znaju kako pozitivno ručni rad utječe na naš mozak. Kažu da se ništa ne može usporediti s osjećajem zadovoljstva, kao kad poklonimo nekome nešto što si izradio vlastitim rukama. Ovo saznanje ima znanstvenu osnovu. Ovdje mislimo na sve uzraste. Kad se radi o najmlađima, prednosti ručnih radova su beskrajne. Pomažu djeci da potaknu svoju maštovitost i kreativnost. Poboljšavaju njihove fizičke i emocionalne sklonosti. Ručni rad pomaže da se upregnu um, oči, i ruke kako bi se izrazili. Profesorica Gutman iz Kolumbije potvrđuje da aktivnosti poput glazbe, crtanja, meditacije, čitanja, umjetnosti i ručnih radova, kao kućnih popravaka, mogu stimulirati neurološki sustav. Uza sve navedeno, ove aktivnosti mogu neutralizirati učinke bolesti povezanih sa stresom i rizikom od demencije. Prema psihologinji Mihakyju Csiksentmihalyju, rukotvorine su tajna sreće. Rukotvorine-tok je fenomen koji se događa kada se naš živčani sustav duboko koncentrira na jednu aktivnost, toliko da se čini da vrijeme i ono što osjećate jednostavno nestanu. Učinak je jako sličan meditaciji koja daje smirenost i mir. Nije li to nevjerojatno? Različite su mogućnosti u ostvarenju svojih talenata. Nemoj gledati isplati li se to materijalno ili ne isplati. Ne može se sve platiti. Sve što je izrađeno s rukom i s ljubavlju nema cijenu! Ovdje u ovom kratkom tekstu donosimo neke već sada rijetke primjere ručne zanimacije (samo neke od ljudskih klreacija) kojima su se nekad ispunjala različita stanja ljudskog duha. Dva jastuka s karanfilima koje vidimo na fotografiji su ručni radovi koje je izradila prije 70 godina Marica Kožul rođ. Panđža iz Vrapčića, a druga dva jastuka su novijeg datuma, izrađena su u ožujku 2020. godine, rad su Nade Leko iz Potoka. Oba ručna rada su župniku na poklon (za neke njegove zamisli), hvala im! Osim ovih ženskih ostvarenja pozivamo i sve druge kreativce da nam se jave.