Dan molitve za duhovna zvanja – četvrti dan devetnice za blagdan bl. Marije Propetoga

Na blagdan sv. Tome apostola, u Blatu na Korčuli, molilo se za duhovna zvanja. Žalosna otajstva krunice predmolili su prvopričesnici.

Euharistijsko slavlje predslavio je don Josip Galić, župnik župe Presvetog Srca Isusova u Potocima kod Mostara, u koncelebraciji s vlč. Robertom Jugovićem, župnikom župe Mučeništva sv. Ivana Krstitelja u Županji i vlč. Marinkom Prstecom, svećenikom varaždinske biskupije.

Don Josip je u propovijedi govorio o daru i vrijednosti duhovnoga poziva: »Bog se služi ljudima za nas ljude. Znakoviti su Božji pozivi već u Starom zavjetu, primjerice, Abrahama i Mojsija, tolikih proroka kao Jeremije, Izaije, Ilije. Uvijek u svakom društvu i vremenu važna su zanimanja kao što su mehaničar, kuhar, medicinska sestra, liječnik, ali koje god zanimanje bilo sve je to kratkoga vijeka. Sjetimo se samo koliko truda uloži liječnik da izliječi nečije srca ili bubrege? Koliko novca, koliko straha, koliko neizvjesnosti za ono što će postati prašina. Zato je duhovno zvanje ispred svih drugih zvanja jer je zvanje, rad za vječnost, za neprolazno. Crkva ima poseban dan kad moli za duhovna zvanja, a posebice za svećenička zvanja. Isus svećeničko zvanje prispodobljuje slikom pastira. Stado bez pastira je izručeno na propast, mrtvo. Pastir izlaže svoj život za ovce. Traži izgubljenu ovcu. Tom slikom se Isus služi da bi nam pokazao koliko je značenje duhovnoga pastira. Mi propovijedamo neprolaznu istinu, Isusa Krista, život vječni.«

Istaknuo je da je iz obitelji Petković, među predcima bl. Marije Propetoga, u 300 godina bilo 32 svećenika. Kada je bila proslava 50. obljetnice DružbeKćeri Milosrđa, bilo je 50 sestara iz Blata. Na kraju je potaknuo na molitvu za duhovna zvanja i za dar vjere: »Molimo za one koji će nas upućivati u neprolazne vrednote. Molimo za dar vjere da možemo nešto započeti u životu, za dar nade da možemo na započetom ustrajati i za dar ljubavi da to dovršimo.«

Euharistijsko je pjevanje predvodila klapa »Manina« pod vodstvom prof. Dalije Gavranić.

M. Jasminka Gašparović, promicateljica kauze