Dan molitve za starije i bolesne

Šestoga dana devetnice pred blagdan bl. Marije Propetoga, na Plokati ispred župne crkve Svih svetih, slavna otajstva krunice predmolili su članovi župnoga zbora koji su pod vodstvom s. M. Juliane Beretić i pjevali za vrijeme euharistijskoga slavlja. Ovaj je dan bio posvećen starijima i bolesnima, pa su za vrijeme euharistijskoga slavlja bolesnici, koji su se prethodno javili župniku, primili sakrament bolesničkoga pomazanja.

Euharistijsko slavlje predslavio je don Josip Galić, župnik župe Presvetog Srca Isusova u Potocima kod Mostara, u koncelebraciji s vlč. Robertom Jugovićem, župnikom župe Mučeništva sv. Ivana Krstitelja u Županji, vlč. Marinkom Prstecom, svećenikom varaždinske biskupije i don Željkom Kovačevićem, župnikom župe Svih svetih u Blatu.

Donosimo nekoliko misli iz don Josipove homilije: »Toliko bismo puta u životu htjeli znati smisao događaja, ljudi i stvari oko nas. Znamo zašto sunce sja, zašto voda, bez nje nema života, zašto zrak. Jedna od težih stvari je patnja kojoj mi ljudi ne vidimo smisao. Ljudi kažu da je patnja besmislena. U taj svijet besmisla patnje ušao je naš Gospodin Isus Krist koji nama nije dao odgovor na pitanje zašto patnja, ali je odškrinuo vrata prema tom odgovoru time što je ušao u nju i tako posvetio ljudsku patnju. Ima ljudi koji zbog patnje odbace Boga i vjeru u njega, ali je puno više onih koje patnja oplemeni. Isus je ušao u svijet naše patnje i ona postaje, ne cilj, nego sredstvo. Imamo dva odnosa prema osobnoj patnji. Naša patnja može uzalud prolaziti. A možemo je prepustiti Bogu da nam je on pretvori u snagu za spas duše, za obraćenje grešnika, za blagoslov djece, obitelji, Katoličke crkve… Nemoj misliti da je ona kazna. Nemoj da ti prođe dan patnje, a da je ne namijeniš za neku nakanu. Zagledani u Isusa patnika, budimo svjesni da se do Uskrsa ide samo preko Velikoga petka.«

Po završetku euharistijskog slavlja i blagoslova s moćnikom bl. Marije Propetoga, vjernici su imali mogućnost za osobnu molitvu kod blaženičina oltara gdje je bio postavljen i njezin moćnik.

M. Jasminka Gašparović, promicateljica kauze