Na Jasenjanima u starom groblju, bjelopoljski župnik don Rajko, slavio je s pukom Božjim sv. Misu, u subotu, 25. rujna 2021. u 13,00 sati. Ovo je godišnja sv. Misa koja se po tradiciji slavi svake godine u subotu po Maloj Gospi, ali ove godine zbog premještaja svećenika u našim biskupijama, sv. Misa je prolongirana za ovu subotu. Jasenjani su imali prije Domovinskog rata 12 hrvatskih katoličkih kuća, poslije rata mnoge su obnovljene pa ljudi vrlo rado izlaze na svoju djedovinu.

Ove godine za godišnju sv. Misu otvorilo se 6 kuća u kojima su mještani pravili obiteljski ručak, na koji su pozvali i svoje goste i prijatelje. Po župnika don Rajka došao je bračni par Jakov i Ana Sakić, svojim autom, uzeli što je potrebito za sv. Misu i uputili se od župne kuće na Jasenjane, udaljene 10-12 km. od župne crkve u Bijelom Polju. Svijet se pomalo okupljao sa svih strana u groblje, svi vidno raspoloženi da se mogu i na ovakav način naći jednom godišnje na grobovima svojim predaka.

Sv. Misa započela je ulaznom pjesmom: „Čuj nas Majko“ u 13,00 sati. Župnik je nakon misnih čitanja uputio okupljenom puku prikladnu propovijed, naglasivši kako su se upravo prve sv. Mise u prvim stoljećima za vrijeme progontsva kršćana govorile upravo na grobljima. Na sv. Misi sudjelovala su 33 vjernika, simboličan broj. S Jasenjana puca vidik na sve strane, istočno je planina Prenj, zapadno Čabulja, a južno se primjećuju obronci Veleža.

Poslije sv. Mise župnika je na ručak pozvao Ilkan Sakić sa svojom obitelji, te mu pokazao uspješno obiteljsko poduzeće uzgoja i prerade aronije, koja vrlo dobro uspijeva u ovim hercegovačkim prostorima. Poslije ručka župnik je s mještanima obišao i ostale kuće te u obiteljima svima čestitao ovaj slavljenički dan. Da se sve ovo ne zaboravi i da bude zabilježeno prigodnim fotografijama pobrinula se gospođa Ana. Ovo su lijepe godišnje prigode da se ljudi malo okupe, vide, porazgovore, sv. Misu proslave i u rodbinskim i prijateljskim obiteljima počaste. Bogu hvala!