Na Ravnima, Gornji Prigrađani u mjesnom groblju, bjelopoljski župnik don Rajko, slavio je s pukom Božjim sv. Misu, u subotu, 16. listopada 2021. u 13,00 sati. Ovo je godišnja sv. Misa koja se po tradiciji slavi svake godine jedne subote po Maloj Gospi, ali ove godine zbog premještaja svećenika u našim biskupijama, sv. Misa je prolongirana za ovu subotu.

Ravni su prije Domovinskog rata imali 10-ero čeljadi u 6 hrvatskih katoličkih kuća, danas gore od Hrvata trajno ne živi nitko, jer poslije rata nisu ništa dobili za obnovu svojih kuća, ali ljudi vrlo rado izlaze na svoju djedovinu i po više puta u godini. Ove godine za godišnju sv. Misu otvorile su se 2 kuće u kojima su mještani pravili obiteljski ručak, na koji su pozvali i svoje goste i prijatelje. Po župnika don Rajka došao je Marinko Krezić sa svojom obitelji i svojim autom, uzeli što je potrebito za sv. Misu i uputili se od župne kuće na Ravne, udaljene 18 km. od župne crkve u Bijelom Polju.

Svijet se pomalo okupljao sa svih strana u groblje, svi vidno raspoloženi da se mogu i na ovakav način naći jednom godišnje na grobovima svojim predaka. Mještani pričaju župniku kako se prije na Ravnima živjelo, sve se oralo i kopalo, sijalo i sadilo, u planinu se išlo sa stokom po nekoliko ljetnih mjeseci, u Bijelo Polje k crkvi se za dva sata moglo pješice doći na sv. Misu i vazda su dolazili prije onih koji su bili oko crkve. Danas su polja i dolovi neobrađeni, ali ipak to je naša djedovina i neka je, možda opet dođu i neka druga vremena kad će se sve obrađivati i raditi.

Sv. Misa započela je ulaznom pjesmom: „Čuj nas Majko“ u 13,00 sati. Misna čitanja pročitao je Marijan, a svi su se okupljeni aktivno uključili u slavlje sv. Mise. Župnik je nakon Evanđelja uputio okupljenom puku prikladnu propovijed, naglasivši kako su se upravo prve sv. Mise u prvim stoljećima za vrijeme progonstva kršćana govorile upravo na grobljima. Na sv. Misi sudjelovala su 26 vjernika.

S Ravni puca vidik na sve strane, posebno na planinu Prenj i na okolne planine. Poslije sv. Mise župnika je na ručak pozvao Marinko sa svojom obitelji, a prije ručka župnik je s Marinkom posjetio i Milinu kuću, koja je također za ovaj dan otvorila vrata svojim gostima i prijateljima, te i Mili i njegovoj obitelji čestitao ovaj slavljenički dan. Da se sve ovo ne zaboravi i da bude zabilježeno prigodnim fotografijama pobrinuli su se Andrija i Andrijana. Ovo su lijepe godišnje prigode da se ljudi malo okupe, vide, porazgovore, sv. Misu proslave i u rodbinskim i prijateljskim obiteljima počaste. Bogu hvala!