U nedjelju, 31. listopada 2021. mladi iz župe Stolac posjetili su svoga bivšega župnika, dumu Rajka i bjelopoljsku župu. Već u 10,00 sati mladi su došli osobnim autima, među kojima je bila i dumina lada i ispunili dvorište župne kuće u Bijelom Polju, gdje ih je srdačno dočekao i primio dumo s bjelopoljskim vjernicima. Nakon prijateljskog prijema, pitanja, šala i dosjetki te prenošenja pozdrava od stolačkog župnika, roditelja i ostalih župljana, uslijedilo je kratko čašćenje u župnoj dvorani i mladi su se uputili prema župnoj crkvi. Na kor ih izvodi domaći mladić Luka, voditelj bjelopoljskog zbora mladih, uključuje i pokazuje orguljašicama Stoca sintisajzer, a pjevačima zborno pjevačko mjesto. Bjelopoljski puk već podobro popunja župnu crkvu, a župnik se s ministrantima i bogoslovom Tomom priprema u sakristiji za sv. Misu.

U 11,00 sati zazvoniše sva tri župna zvona i procesija iz sakristije predvođena ministrantima izlazi na oltar, Stočani s kora započeše, a čitava crkva glasno i složno prihvati ulaznu pjesmu Spasitelju dobri Isukrste. Župnik znakom križa započinje sveto misno slavlje te na početku sve srdačno pozdravlja, najprije domaće vjernike a onda mlade iz Stoca, koje je okupljeni puk nagradio prijateljskim pljeskom. Zatim je don Rajko nastavio: „Danas nam je u posjeti stolački pjevački zbor „Mladi“, koji će predvoditi pjevanje pod ovom sv. Misom, a u čijem su sastavu stolački Folklor, djevojačke pjevačke skupine Vidoštačka kraljica i Angelus, a s njima su i članovi Župne katoličke malo-nogometne lige i još neki Stočani, te naši prijatelji iz Neuma, koji su porijeklom iz Hrasna gdje sam pastoralno djelovao 19 godina. Tu je i naša časna sestra Alojzija, koja je u Stocu djelovala 10 godina i ostavila vrlo lijep pečat, među stolačkim pukom. Stočani su se prije 10-ak godina upoznali i družili s bjelopoljskom mladeži na Večerima folklora u Bijelom Polju i u Stocu, pa žele da se obnovi i nastavi to prijateljstvo, što će bjelopoljski župnik objeručke podržati“. Narod je ovu ideju s oduševljenjem prihvatio i još jedanput izrazio srdačnu dobrodošlicu dragim gostima.

Sv. Misa se nastavila dalje, mladi su predvodili pučku Peranovu misu i poznate dvoglasne liturgijske pjesme, što je čitav puk složno prihvatio. Mladići su vrlo lijepo otpjevali psalam: „U dom ćemo Gospodnji“, a djevojke uskrsni Aleluja sa svečanim verzom. Gosti su pod sv. misom uzeli čitanja i molitvu vjernika, a župnik evanđelje i prikladnu propovijed o ljubavi prema Bogu i bližnjemu uz slikovite primjere iz života. Na kraju sv. Mise župnik je pročitao župne oglase, te naglasio:

Danas su s nama slavili ovu sv. Misu u 11,00 sati mladi iz Stoca. Poslije sv. Mise zbor „Mladi“ izvest će kratak i prikladan program ovdje u crkvi pred Oltarom, a poslije, stolački će Folklor pred našom župnom crkvom izvesti jedan splet pjesama i kola Hrvata stolačkoga kraja u civilu. Ovo je jedno lijepo i svake hvale vrijedno druženje dviju župa, a pogotovo mladih i nadam se da ćemo iza ovoga susreta nastaviti obostrano prijateljsko druženje i u budućnosti. Molim vas sve, ostanite na svojim mjestima poslije blagoslova i završne pjesme, kako bismo mogli pratiti program naših gostiju, koji neće dugo trajati, mladi su efikasni, 15-ak minuta u crkvi i 15-ak minuta pred crkvom. Sada će poslije sv. Mise, dok se i župnik raspremi u sakristiji i dok otpjevamo završnu pjesmu „Zdravo Djevo Kraljice Hrvata“, stolačka voditeljica pozdraviti sve nazočne i najaviti program ovdje s ambona. Poslije programa u crkvi dok budu naši Stočani izvodili folklorni program vani, naši će bjelopoljski mladići iznijeti pred crkvu dobru lozu iz murvove bačve i druga osvježavajuća pića uz koji domaći kolač, da možemo uz čašicu pića i ugodna razgovora bolje pratiti naše prijatelje. Poslije ćemo naše drage goste počastiti u našoj župnoj dvorani. Hvala našim domaćicama na donesenim kolačima i pecivu, a našim ljudima hvala što su se ponudili snijeti ostale troškove, baš ste me ugodno iznenadili. Hvala svima, a našim Stočanima još jedanput izražavamo srdačnu dobrodošlicu.

Poslije misnog blagoslova i završne pjesme „Zdravo Djevo Kraljice Hrvata“ koju su svi nazočni gromoglasno otpjevali, mladi su s kora silazili i poredavali se ispred oltara, a voditeljica Antea je sve nazočne pozdravila i najavila program sljedećim riječima:

Dragi naši domaćini, cijenjeni gosti i prijatelji. Pozdravljam vas sve skupa, na čelu s vašim župnikom, a našim dragim Dumom Rajkom, u ime HKUD-a „Stolac“, i ostalih mladih koji su danas došli iz Stoca i prenosim vam pozdrave čitave naše župe. Naše Društvo proslavilo je ove 2021. godine svoju 19.-tu obljetnicu svoga postojanja i djelovanja i sastavni je dio Velikoga župnoga pjevačkog stolačkoga zbora “Mladi“ koje pjeva na svečanim župnim Misama. Društvo je, uz veliku zainteresiranost stolačke mladeži, osnovao naš Dumo Rajko 20. listopada 2002. godine i od početka folklorno vodi i duhovno prati ovo naše mlado stolačko Društvo, koje okuplja isključivo mladiće i djevojke stolačke župe. Sada brojimo 100 članova, te njegujemo, pjevamo, plešemo, sviramo, igramo i promoviramo pjesme i običaje Hrvata stolačkoga kraja. U Društvu postoje razne sekcije: folklorna, vokalno-instrumentalna, tamburaška, klapska i dramska u kojima sudjeluju svi naši članovi. Nastupali smo do sada preko 340 puta: kod kuće, po Bosni i Hercegovini, Boki Kotorskoj, Hrvatskoj, Austriji i Njemačkoj. Više puta smo nastupali na “Đakovačkim vezovima“, “Vinkovačkim jesenima” i na Međunarodnoj Smotri Folklora u Zagrebu. Izdali smo svoj CD i DVD. Svake godine smo domaćini Ilindanskih slavlja u Stocu za Patron župe i Dan grada i općine, te organizatori raznih kulturnih manifestacija u našemu gradu. Dumo je prije 9 godina osnovao i Župni pjevački zbor „Mladi“, a prije 18 godina osnovao je Katoličku malonogometnu župnu ligu koja je u sastavu Katoličke malonogometne lige Crkve u Hrvata, a u posljednje tri godine osvojili smo zaredom 3 puta prvo mjesto u malom nogometu Crkve u Hrvata. Folklor je temeljna organizacija naše župe iz koje proizlaze sve ostale skupine mladih nas oko tri stotine koji smo u službi župnog pastorala. Hvala Bogu i našemu Dumi koji nas je sve povezao s Bogom i našom župom. Želimo se ubuduće povezati i s vašim mladima, a bili smo i prije povezani, te tako zajednički raditi na dobrobiti našega hrvatskog naroda i naše Svete Crkve, a kako zna često govoriti naš Dumo: Svi smo mi jedan i nedjeljiv hrvatski narod u krilu Katoličke Crkve punih 14 stoljeća pa takvi i ostanimo. A sada će naš mladić Marko u znak zahvalnosti predati našemu Dumi rukohvat dobrih stolačkih autohtonih vina žilavke i blatine da ga podsjete na lijepe dane koje smo zajednički proveli u našoj stolačkoj župi. Marko izvoli! *Danas ćemo se, poslije ove zajedničke svečane sv. Mise, u ovoj vašoj prekrasnoj crkvi, predstaviti: „Pozdravnim pjesmama“ u izvedbi našeg stolačkog Folklora, „Teci, teci Bregavo“ u izvedbi Djevojačke skupine Vidoštačka Kraljica, „Gospode trebam Te“ u izvedbi Djevojačke skupine Angelus, „Bijeli križ“ pjevaju momci iz našeg Folklora i Stolačke himne „Kad stolačka zvona zazvone“ u izvedbi Zbora „Mladi“. A kako nas je danas poslužilo lijepo vrijeme pripremili smo i program za vani pred crkvom: Pozdravni, ženski i muški bećarci, pjesma u kolu i lindžo. Želim svima ugodne i lijepe ove zajedničke prijateljske trenutke. Poslušajte nas! Hvala!

Nakon pozdrava voditeljice mladi su zapjevali: *Još odavno imali smo volju, zapjevati u Bijelome Polju, što je okupljeni puk, sa suzama u očima nagradio gromoglasnim pljeskom, zatim su zapjevali: *Prijatelji ovdje sa svih strana, primte pozdrav od mladih Stočana, i opet bili nagrađeni. Zatim su Kraljice otpjevale: „Teci, teci Bregavo“, Angelus: „Gospode trebam Te“, mladići iz Folklora: „Bijeli Križ“ i na kraju svi skupa stolačku himnu: „Kad stolačka zvona zazvone“. Okupljeni puk je sve ove pjesme emotivno doživio, te kroz suze mlade srdačnim pljeskom nagradio.

Na kraju nastupa u crkvi, župnik je sve pozvao pred crkvu, gdje će se nastaviti folklorni program, a potom se uslikao s mladima pred oltarom za uspomenu. Dok se narod vani častio uz lijepe komentare, mladi su pred crkvom izveli folklorni program: zajedničke, ženske i muške bećarce, natpjevavanje u kolu, te lindžo, što je svijet s velikim oduševljenjem popratio, pa su mladi na kraju prokomentirali da odavno nisu imali zahvalniju i bolju publiku. Poslije su se opet nastavila slikanja, upoznavanja, pitanja, razgovori, a onda je don Rajko sve pozvao u dvoranu na domjenak, koji je pripremio „Karting“ iz Mostara pod budnim okom domaćina Ilije. Dumo je na početku svima zahvalio, sve blagoslovio i svima zaželio dobar tek i zajednički ugodan boravak u bjelopoljskoj župi.

Poslije blagovanja, nastavio se ugodan razgovor, pjesma, raspoloženje, a da sve ovo ostane ovjekovječeno pobrinuo se Foto-studio „Raguž“ iz Stoca. U poslijepodnevnim satima Stočani su se uputili svojim kućama puni lijepih dojmova, koje će dugo prepričavati, ispraćeni Bjelopoljcima u obostranoj želji da se ovako nešto opet što prije dogodi. Kako je lijepo kad se prijatelji nađu zajedno najprije na sv. Misi slaveći Boga, a onda na zajedničkom rekreativnom druženju, pa neka se ovakva slavlja nastave i u budućnosti Bogu na slavu a nama na radost!