• Župa Potoci-Bijelo Polje osnovana jes 1892. Prvi župnici bili su franjevci (1892.-1904.), prije osamostaljenja župa je bila u sastavu župe Mostar. Biskup Paškal Buconjić 1904. predaje župu dijecezanskom kleru. Prvi dijecezanki župnik bio je don Tadija Božić, Bjelopoljac, koji je uz pomoć dobročinitelja i puka sagradio prelijepu župnu crkvu Presv. Srca Isusova u tirolskom stilu. Kroz 130 god. u župi je djelovalo: 14 župnika i 9 kapelana. U župi djeluju časne sestre Franjevke.
 • Statistika u Župi za 2020. godinu:
  • Matica Krštenih: 13 ( m. 9; ž. 4 )
  • Matica Umrlih: 54 ( m. 27; ž. 27) – 41 više umrlo nego rođeno
  • Matica Krizmanih: 30 ( m. 14; ž. 16 )
  • Matica Vjenčanih: 18 parova
  • Prvopričesnika: 15 ( m. 5; ž. 10 )
  • Ženidbenih oglasa: 20
  • Djece hrvatske–katoličke u Osnovnoj školi od 1. do 9. razreda i na župnom vjeronauku: 118
  • Hrvatskih – katoličkih obitelji u župi: 462
  • Vjernika u župi…………………………. 1. 326
 • Župa je smještena na magistralnom putu Mostar-Sarajevo. Prostire se na lijevoj i desnoj obali rijeke Neretve. Župu sačinjava 10 naselja: Potoci, Livač, Kuti, Vrapčići, Vojno, Bučići, Đubrani, Zijemlji, Jasenjani i Prigrađani. Župa je 1903. brojila 181 obitelj s 1318 vjernika, pred Domovinski rat brojila je preko 3000 vjernika. Na području župe je i Samostan sestara Franjevaka s oko 20 sestara i 10 djevojaka koje se spremaju za redovnički život. U ratnim sukobima 1992. i 1993. god. župa je jako stradala. Poginulo je 106 župljana, mnogi su bili u logorima, stradala je župna crkva, kuća, svećenički dom, sestarski samostan. U Drugom svjetskom ratu poginulo je 276 župljana.
 • Župa ima: 12 grobalja s kapelicama i u svakom se od njih barem jednom godišnje slavi sv. Misa.
 • Župa ima: 1 bogoslova i jednog sjemeništarca-braća, te jednog bogoslova i jednog đakona-braća, porijeklom iz ove župe, a pripadaju Dubrovačkoj biskupiji.
 • U Župi se govore redovito nedjeljom 2 sv. Mise i to u: 9,00 i 11,00 sati, pod kojima pjevaju naši župni zborovi: Veliki zbor i Zbor mladih.
 • Danas najavljujem: Prvu sv. Pričest, koja će biti na Mali Uskrs, 24. IV. u 11,00 s., a Krizma je svake druge godine, pa ove godine nemamo sv. Krizmu u župi. Za Prvu sv. Pričest pripremit ćemo se učenjem iz određenih priručnika. Roditelji, učite i vi sa svojom djecom. Prvopričesnici koji nisu kršteni u ovoj župi trebaju donijeti krsne listove iz župa krštenja do kraja mjeseca siječnja.
 • A sada što kaže “Stoljetni kalendar” kakvo nas vrijeme očekuje u 2022. godini. Godina će prema stoljetnom kalendaru biti više vlažna, nego suha, a za pojedina godišnja doba „Stoljetni kalendar“ predviđa: Proljeće: hladno, sredinom ugodno, a onda vlažno i hladno. Ljeto: u početku vlažno, od sredine postaje toplije, a do kraja s olujama i vrućinom. Jesen: kišovita. Zima: u početku hladna, a zatim blaga i ugodna. Tako predviđa „Stoljetnjak“, jer se vrijeme, po predaji, svakih 100 godina ponavlja, ako se čovjek puno ne miješa u prirodu, ali ponekad vidimo da može biti i drukčije.
 • Od sutra nastavljam dalje Božićni blagoslov kuća po rasporedu koji imate izvješen na oglasnim pločama i na portalu župe, a imate ga i kod svojih kuća. Ako se još tko želi pokloniti Isusu u Jaslicama i darovati ga, može poslije sv. Mise, a svi prilozi s Jaslica idu za siromašne.
 • U sljedeću nedjelju, sutra su 2 sv. Mise redovito: 9,00 i 11,00 sati.
 • Na Bogojavljenje, 6. siječnja, blagoslov soli i vode, bit će samo jedna sv. Misa, za čitavu župu u 11,00 sati.
 • Ako tko ima kakvih obveza u Župnom uredu, neka dođe poslije sv. Mise.