Na Jasenjanima u starom groblju, bjelopoljski župnik don Rajko, slavio je s pukom Božjim sv. Misu, u subotu, 24. rujna 2022. u 13,00 sati. Ovo je godišnja sv. Misa koja se po tradiciji slavi svake godine u subotu po Maloj Gospi, ali ove godine zbog opravdanih razloga, sv. Misa je prolongirana za ovu subotu.

Jasenjani su imali prije Domovinskog rata 12 hrvatskih katoličkih kuća, poslije rata mnoge su obnovljene pa ljudi vrlo rado izlaze na svoju djedovinu. Ove godine za godišnju sv. Misu otvorile su se 4 kuće u kojima su mještani pravili obiteljski ručak, na koji su pozvali i svoje goste i prijatelje. Po župnika don Rajka došao je gosp. Ilkan Sakić, svojim autom, uzeli što je potrebito za sv. Misu i uputili se od župne kuće na Jasenjane, udaljene 10-12 km. od župne crkve u Bijelom Polju.

Svijet se pomalo okupljao sa svih strana u groblje, svi vidno raspoloženi da se mogu i na ovakav način naći jednom godišnje na grobovima svojih predaka. Oko oltara okupila se djeca i ministranti, što je bilo lijepo za pogledati. Sv. Misa započela je ulaznom pjesmom: „Čuj nas Majko“ u 13,00 sati. Župnik je nakon misnih čitanja uputio okupljenom puku prikladnu propovijed, naglasivši kako je ova godišnja sv. Misa na Jasenjanima povezana s blagdanom Male Gospe, pa je i ova kapelica i groblje posvećeno našoj nebeskoj Majci, koju nam je Isus pod križem, preko sv. Ivana apostola, ostavio za Majku. Na sv. Misi sudjelovalo je 56 vjernika, od najmlađih do najstarijih.

S Jasenjana puca vidik na sve strane, istočno je planina Prenj, zapadno Čabulja, a južno se primjećuju obronci Veleža. Nakon sv. Mise Stanko pronađe usnu harmoniku te zasvira, a oko njega se uhvati kolo, pa se, na opće ugodno iznenađenje zaigra hercegovačka trusa, a uhvati se i župnik u kolo.

Poslije sv. Mise župnika je na ručak pozvao Ilkan Sakić sa svojom obitelji, te mu pokazao uspješno obiteljsko poduzeće uzgoja i prerade aronije, koja vrlo dobro uspijeva na ovim hercegovačkim prostorima.

Poslije ručka župnik je s Ilkanom obišao i ostale kuće te u obiteljima svima čestitao ovaj slavljenički dan, pa se opet i zaigralo i zapjevalo, kao u dobra stara vremena. Da se sve ovo ne zaboravi i da bude zabilježeno prigodnim fotografijama pobrinuo se gosp. Ilkan i gospođe Stana i Diana. Župnik se s Jasenjana vratio u poslijepodnevnim satima u pratnji Ivice i njegove obitelji. Ovo su lijepe godišnje prigode da se ljudi malo okupe, vide, porazgovore, sv. Misu proslave i u rodbinskim i prijateljskim obiteljima počaste. Bogu hvala!

FOTOGALERIJA

VIDEO