Na Ravnima – Gornji Prigrađani u mjesnom groblju, bjelopoljski župnik don Rajko, slavio je s pukom Božjim sv. Misu, u nedjelju, 16. listopada 2022. u 14,00 sati. Ovo je godišnja sv. Misa koja se po tradiciji slavi svake godine jedne subote ili nedjelje po Maloj Gospi, ali ove godine iz opravdanih razloga, sv. Misa je prolongirana za ovu nedjelju.

Ravni su prije Domovinskog rata imali 10-ero čeljadi u 6 hrvatskih katoličkih kuća, danas gore od Hrvata trajno ne živi nitko, jer poslije rata nisu ništa dobili za obnovu svojih kuća, ali ljudi vrlo rado izlaze na svoju djedovinu i po više puta u godini. Ove godine za godišnju sv. Misu otvorile su se 2 kuće u kojima su mještani pravili obiteljski ručak, na koji su pozvali i svoje goste i prijatelje.

Po župnika don Rajka došao je Andrija Krezić sin Marinkov sa svojim autom, uzeli što je potrebito za sv. Misu i uputili se od župne kuće na Ravne, udaljene 18 km. od župne crkve u Bijelom Polju. Svijet se pomalo okupljao sa svih strana u groblje, svi vidno raspoloženi da se mogu i na ovakav način naći jednom godišnje na grobovima svojim predaka. Mještani pričaju župniku kako se prije na Ravnima živjelo, sve se oralo i kopalo, sijalo i sadilo, u planinu se išlo sa stokom po nekoliko ljetnih mjeseci, u Bijelo Polje k crkvi se za dva sata moglo pješice doći na sv. Misu i vazda su dolazili prije onih koji su bili oko crkve. Danas su polja i dolovi neobrađeni, ali ipak to je naša djedovina i neka je, možda opet dođu i neka druga vremena kad će se sve obrađivati i raditi.

Sv. Misa započela je u 14,00 sati ulaznom pjesmom: „Čuj nas Majko“. Misna čitanja pročitao je Marijan, a svi su se okupljeni aktivno uključili u slavlje sv. Mise. Župnik je nakon Evanđelja uputio okupljenom puku prikladnu propovijed, na temelju današnjeg Evanđelja, kojega je napisao sv. Luka, u kome Isus govori svojim apostolima o molitvi, kako uvijek treba moliti i nikada ne prestati i Bog će nas uslišiti kad nam bude najpotrebnije. Na sv. Misi sudjelovala su 42 vjernika.

S Ravni puca vidik na sve strane, posebno na planinu Prenj i na okolne planine. Poslije sv. Mise župnika je na ručak pozvao Marinko sa svojom obitelji, a prije ručka župnik je s Marinkovim Andrijom posjetio i Milinu kuću, koja je također za ovaj dan otvorila vrata svojim gostima i prijateljima, te i Mili i njegovoj obitelji čestitao ovaj slavljenički dan. Da se sve ovo ne zaboravi i da bude zabilježeno prigodnim fotografijama pobrinula se Andrijana kći Marinkova.

U poslijepodnevnim satima župnik se u pratnji Željka Primorca vratio do župne kuće u Bijelom Polju. Ovo su lijepe godišnje prigode da se ljudi malo okupe, vide, porazgovore, sv. Misu proslave i u rodbinskim i prijateljskim obiteljima počaste. Bogu hvala!