• Župa Potoci-Bijelo Polje osnovana je 1892. Prvi župnici bili su franjevci (1892.-1904.), prije osamostaljenja župa je bila u sastavu župe Mostar. Biskup Paškal Buconjić 1904. predaje župu dijecezanskom kleru. Prvi dijecezanski župnik bio je don Tadija Božić, Bjelopoljac, koji je uz pomoć dobročinitelja i puka sagradio prelijepu župnu crkvu Presv. Srca Isusova u tirolskom stilu. Kroz 130 god. u župi je djelovalo: 14 župnika i 9 kapelana. U župi djeluju časne sestre Franjevke.
 • Statistika u Župi za 2022. godinu:
  • Matica Krštenih: 21 ( m. 6; ž. 15 )
  • Matica Umrlih: 31 ( m. 20; ž. 11) – 10 više umrlo nego rođeno
  • Matica Krizmanih: nije bilo sv. Krizme
  • Matica Vjenčanih: 11 parova
  • Prvopričesnika: 15 ( m. 9; ž. 6 )
  • Ženidbenih oglasa: 14
  • Djece hrvatske–katoličke u Osnovnoj školi od 1. do 9. razreda i na župnom vjeronauku: 121
  • Hrvatskih – katoličkih obitelji u župi: 546
  • Vjernika u župi…………………………. 1. 532
 • Župa je smještena na magistralnom putu Mostar-Sarajevo. Prostire se na lijevoj i desnoj obali rijeke Neretve. Župu sačinjava 10 naselja: Potoci, Livač, Kuti, Vrapčići, Vojno, Bučići, Đubrani, Zijemlji, Jasenjani i Prigrađani. Župa je 1903. brojila 181 obitelj s 1318 vjernika, pred Domovinski rat brojila je preko 3000 vjernika. Na području župe je i Samostan sestara Franjevaka s oko 30 sestara i 10 djevojaka koje se spremaju za redovnički život. U ratnim sukobima 1992. i 1993. god. župa je jako stradala. Poginulo je 106 župljana, mnogi su bili u logorima, stradala je župna crkva, kuća, svećenički dom, sestarski samostan. U Drugom svjetskom ratu poginulo je 276 župljana.
 • Župa ima: 12 grobalja s kapelicama i u svakom se od njih barem jednom godišnje slavi sv. Misa.
 • Župa ima: 1 bogoslova, te jednog bogoslova porijeklom iz ove župe, a pripada Dubrovačkoj biskupiji.
 • U Župi se govore redovito nedjeljom 2 sv. Mise i to u: 9,00 i 11,00 sati, pod kojima pjevaju naši župni zborovi: Veliki zbor i Zbor mladih.
 • Danas najavljujem: Prvu sv. Pričest, koja će biti na Mali Uskrs, 16. IV. u 11,00 s., i sv. Krizmu, koja će biti, 13. svibnja u 11,00 s. Za Prvu sv. Pričest i sv. Krizmu pripremit ćemo se učenjem iz određenih priručnika. Roditelji, učite i vi sa svojom djecom. Prvopričesnici i krizmanici koji nisu kršteni u ovoj župi trebaju donijeti krsne listove iz župa krštenja do kraja mjeseca siječnja, a krizmanici potvrde za kumove ako nisu iz ove župe do kraja ožujka.
 • A sada što kaže “Stoljetni kalendar” kakvo nas vrijeme očekuje u 2023. godini. Godina će prema stoljetnom kalendaru biti više suha, nego vlažna, a za pojedina godišnja doba „Stoljetni kalendar“ predviđa: Proljeće: suho, oštro i hladno. Ljeto: vrlo vruće, a noći su tople, vladaju sparina i suša. Jesen: više suha, nego vlažna i dugo topla. Zima: suha i jaka, vjetrovita i nestalna. Tako predviđa „Stoljetnjak“, jer se vrijeme, po predaji, svakih 100 godina ponavlja, ako se čovjek puno ne miješa u prirodu, ali ponekad vidimo da može biti i drukčije.
 • Od sutra nastavljam dalje Božićni blagoslov kuća po rasporedu koji imate izvješen na oglasnoj ploči i na portalu župe, a imate ga i kod svojih kuća. Ako se još tko želi pokloniti Isusu u Jaslicama i darovati ga, može poslije sv. Mise, a svi prilozi s Jaslica idu za siromašne.
 • U sljedeću nedjelju, sutra su 2 sv. Mise redovito: 9,00 i 11,00 sati.
 • Na Bogojavljenje, 6. siječnja, blagoslov soli i vode, bit će samo jedna sv. Misa, za čitavu župu u 11,00 sati.
 • Ako tko ima kakvih obveza u Župnom uredu, neka dođe poslije sv. Mise.