U nedjelju, 28. srpnja 2024. u Bijelom Polju je bilo posebno svečano i lijepo, jer je svoju Mladu Misu – Sekundicije slavio naš mladomisnik don Petar Markić. Don Perina obitelj je došla s Kućana u Bijelo Polje 80.-ih godina, napravili obiteljsku kuću, zaposlili se i tu živjeli do Domovinskog rata, a onda ih je život odveo, kao i mnoge druge na razne strane, a njih do Zagreba pa do Janjine na Pelješcu, gdje se trajno nastaniše, ali Bijeloga Polja nisu nikada zaboravili.
Don Pero je svoju Mladu Misu slavio u Janjini gdje mu danas žive roditelji, 15. lipnja 2024., ali je u dogovoru s roditeljima i bjelopoljskim župnikom don Rajkom, zaželio slaviti Mladu Misu i u Bijelom Polju, što se i dogodilo u nedjelju, 28. srpnja.
Prije 11,00 sati svećenici, bogoslovi i ministranti okupili su se u sakristiju crkve Presvetog Srca Isusova u Bijelom Polju i pripremali se za sv. Misu, župni Veliki zbor, predvođen sestrom Bibijanom na koru, koji je lijepo i višeglasno pjevao pod čitavom sv. Misom, HKUD „Bijelo Polje“ u crkvi s desne i lijeve strane kao počasna straža, nisu u punom sastavu, jer su mnogi otišli na ljetovanje i sezonu, ali je bila jedna respektabilna ekipa Društva, crkva popunjena narodom i sve spremno za početak sv. Mise.
Ministrant uključuje župna zvona koja milozvučno najavljuju svečano mladomisničko slavlje i procesija s križem i svijećama na čelu, kreće iz sakristije prema glavnim crkvenim vratima. Pjevači s kora intoniraju ulaznu pjesmu, svijet prihvaća i čitava crkva pjeva. Kad je procesija došla do oltara župnik don Rajko Marković pozdravlja mladomisnika, njegove roditelje Luku i Katarinu i sve nazočne. Prelazi kratko mladomisnikov životopis, predstavlja okupljenom puku bitne značajke svećeničkog poziva, predaje križ mladomisniku i potiče ga da započne sveto misno slavlje i prikaže ga Bogu na čast a nama na spasenje.
Don Petar križajući se započinje sv. Misu, daje kratak uvod, poziva puk na kajanje i Misa se dalje odvija po svom protokolu. Pod sv. Misom čitaju domaći bogoslov Tomo, mladomisnikov brat Josip i župni folkloraši Josip i Anja, evanđelje naviješta don Ivo, stariji brat mladomisnikov, koji je prije dvije godine na istom oltaru slavio svoju Mladu Misu – Sekundicije, a nakon evanđelja zapaženu, sadržajnu i dobro praćenu propovijed upućuje svima nazočnima don Branimir Bevanda, mladomisnikov kolega. Za vrijeme sv. pričesti dosta se svijeta pričestilo, župnik napominje bitne značajke iz oglasa i najavljuje HKUD „Bijelo Polje“ koje će na kraju sv. Mise pred oltarom pučkim melosom i prigodnim tekstom pozdraviti mladomisnika i sve nazočne u crkvi.
Ispred Folklora mjesta zauzimaju mladomisnik u pratnji njegova brata don Ive i župnika don Rajka, dotle se Folkloraši redaju pred oltarom i pjesma započinje. Mladi su pobrali sve simpatije okupljenog puka koji ih je često i dugo nagrađivao srdačnim pljeskom. Poslije pjesme, fotografiranje pred oltarom i don Rajko najavljuje, a mladomisnik svima udjeljuje svoj mladomisnički blagoslov, čime svečano završava mladomisničko liturgijsko slavlje.
Sada župnik najavljuje da će Folklor pred crkvom poslije sv. Mise malo zapjevati u kolu naše lijepe narodne pjesme, gdje se možemo svi uključiti. Procesija je pošla u sakristiju, narod vani, kor intonira završnu pjesmu, a vani pred crkvom Folklor započinje pučko narodno slavlje.
Poslije kola i pjesme, svi smo krenuli prema Emausu gdje nas je čekao mladomisnički domjenak i lijepo druženje uz čašicu pića i razgovora, lijepo i ukusno jelo koje je pripravila ugostiteljska kuća „Karting“, a domaćice donijele peciva i kolača. Župnik moli Očenaš, a mladomisnik blagoslivlje goste i prijatelje, jelo i sve one koji su jelo pripremili. Kad smo se malo okrijepili i još jedanput uz čašicu mladomisniku čestitali, instrumente u ruke uzimaju naši bjelopoljski pjevači Željko i sin mu Karlo i fešta počinje. Sve je potrajalo jedno dva sata ugodna druženja i slavlja, a onda smo se razišli svojim kućama puni lijepih dojmova i uspomena u želji i nadi da se uskoro opet što ovako lijepo dogodi. Bogu hvala!