Svečanom sv. Misom i komemoracijom dostojno je obilježena 31. obljetnica razmjene hrvatskih logoraša u Potocima-Bijelo Polje, u ponedjeljak, 2. prosinca 2024. U 18,00 sati u bjelopoljskoj župnoj crkvi slavljena je sv. Misa, koju je predslavio župnik don Rajko. Vjernici su dobro popunili župnu crkvu, pod sv. Misom pjevao je Veliki župni zbor, mladi su čitali a ministranti posluživali. Na početku sv. Mise župnik don Rajko je sve nazočne srdačno pozdravio i okupljenima se prigodno obratio sljedećim riječima:

Pozdravljam sve vas draga braćo i sestre okupljene na ovoj sv. Misi koju prikazujemo za naše logoraše pokojne i preživjele. Ovo je danas, 2. prosinca 2024., 31. obljetnica razmjene hrvatskih logoraša u Bijelom Polju, koji su zarobljeni i pobjeni izdajom Bošnjaka, koji su do tada bili pripadnici HVO-a. Poslije sv. Mise imat ćemo kod Spomenika podignutog žrtvama Drugog svjetskog i Domovinskog rata župe Potoci – Bijelo Polje, komemoraciju žrtava logoraša naše župe, gdje ćemo im polaganjem vijenaca, paljenjem svijeća i molitvom iskazati zahvalu i poštovanje, a nakon toga u našem Emausu bit će prikazan dokumentarni film: „Priče iz logora IV. Osnovna Škola Mostar“ i poslije prigodno druženje u Emausu.
Braćo i sestre, ovu sv. Misu prikazujemo za sve pokojne i poginule logoraše i za one koji su preživjeli sve strahote logora, molit ćemo za njih i njihove obitelji, da dobri Bog pokojnima udijeli mjesto u nebeskom Kraljevstvu, a živima utjehu u vjeri i blagoslov u životu. A sada vas pozivam sve, na početku ove sv. Mise, pokajmo se iskreno za sve svoje grijehe da možemo čista srca i duše proslaviti ova sveta misna otajstva.

Logor za Hrvate osnovan je u Osnovnoj školi u Potocima-Bijelo Polje, nakon 30. lipnja 1993. godine kada je došlo do izdaje od strane Bošnjaka koji su do tada bili pripadnici HVO-a, te je nakon toga uslijedilo zarobljavanje Hrvata pripadnika HVO-a i domicilnog hrvatskog stanovništva u naseljima sjevernog dijela grada Mostara.
Ukupno se u Logoru nalazilo 106 Hrvata, većinom civilnog puka, od čega 12-ero djece do 15 godina života.
Ubijeno je ukupno 7 logoraša, nasilno na prvoj crti 5 logoraša, a 2 logoraša u unakrsnoj vatri jer su bili živi štit, a na prisilni rad na prve crte razgraničenja vođeno je preko 35 zatočenika. Donosimo popis sedmorice ubijenih Hrvata logoraša: Marko Bilić, Stjepan Bilić, Tomislav Brajković, Žarko Drinovac, Marko Sesar, Ljubo Škobić, Stanko Zovko.
U Logoru su vršeni stravični zločini, premlaćivanja logoraša, dok ne bi ostali bez svijesti, mučenja na različite načine, silovanja žena i surovog ponižavanja…
Pripadnici HVO-a uglavnom su dalje odvođeni u Logor, IV. Osnovne škole u Mostaru gdje su dalje surovo mučeni.
Za Logor Osnovne škole u Potocima pred Sudom BiH optuženo je pet osoba, konačnom presudom Apelacijskog odjeljenja Suda BiH od 2018. godine osuđene su 3 osobe na ukupno 26 godina zatvora za ratni zločin protiv civilnog stanovništva prema KZ bivše SFRJ. Ne ponovilo se nikad više nikomu!
Nakon župnikova uvoda slijedila je dalje sv. Misa uobičajenim redom, uz skladno sudjelovanje puka Božjega u molitvi i pjesmi.
Na kraju sv. Mise župnik je, u dogovoru s organizatorima, sve okupljene pozvao na prigodnu komemoraciju kod Spomenika, zatim u Emaus na dokumentarni film, pa na zajedničko i prijateljsko druženje u Emausu. Na početku filma u Emausu, nazočnima su se, prigodnim riječima obratili gosp. Ronald Jarak, tajnik hrvatske udruge logoraša Domovinskog rata HNŽ, gosp. Željko Mikulić, predsjednik Huldr-a HNŽ, gdje je iznio mnoge pojedinosti iz teškog logoraškog života našega naroda, te gost iz R. Hrvatske gosp. Ivan Turudić, predsjednik Hrvatskog društva logoraša srpskih koncentracijskih logora SDŽ. Nakon filma, koji je zaista bilo jezivo gledati, okupljeni svijet je nastavio prijateljsko druženje uz prigodno čašćenje i razgovor u prostorijama Emausa. Sve je, hvala Bogu, prošlo dobro organizirano, lijepo i dostojanstveno, kako to i odgovara ovakvim skupovima, na opće zadovoljstvo svih nazočnih.