U župi Presvetoga Srca Isusova Potoci – Bijelo Polje u nedjelju, 18. siječnja 2026. bilo je posebno svečano. Svečanu sv. Misu u 11,00 sati, predvodio je mjesni biskup mons. Petar Palić u koncelebraciji su sudjelovali svećenici: don Antonio Zirdum, biskupov tajnik i kancelar, don Josip Radoš, upravitelj Svećeničkog doma, don Rajko Marković, bjelopoljski župnik i domaći sin đakon Tomislav Čarapina. Crkva dupkom puna puka Božjega, a i plato pred crkvom dobro popunjen pristiglim vjernicima iz domaće i okolnih župa, kor pun pjevača i ostaloga svijeta koji se popeo na kor kao bi sve dobro pratio što se u crkvi događa, oltar okitili ministranti i mala djeca. S desne strane ispred Gospina kipa 6 klupa popunili Volonteri Filipa Nerija, Marijini ratnici, njih 40-ak koji su darovali kip i došli sa svojim obiteljima na ovo veliko slavlje, s lijeve strane, ispred kipa Srca Isusova prve klupe popunili predstavnici Policije, jer je sv. Mihovil zaštitnik Policije i predstavnici grada i županije, jer je ovo jedini kip sv. Mihovila, koji se postavlja u HNŽ-u. U 11,00 sati zazvonila se župna zvona a onda je svečana procesija krenula iz sakristije na oltar predvođena ministrantima, zatim svećenicima i ocem biskupom Petrom. Pjevači su intonirali, a čitav nazočni puk složno prihvatio ulaznu pjesmu: „Uđite s hvalama“. Nakon ulazne pjesme župnik je don Rajko pozdravio biskupa i sve nazočne sljedećim riječima:

Hvaljen Isus i Marija! Pozdravljam vas sve draga braćo i sestre okupljene danas na ovoj sv. Misi, koju slavimo povodom Blagoslova kipa sv. Mihovila arkanđela. Ovu sv. Misu iz naše župe Presvetoga Srca Isusova Potoci-Bijelo Polje, izravno prenose naše dvije domaće televizije: Radio-Televizija Herceg-Bosne i Televizija Maria Vision Međugorje. Hvala lijepa, uz srdačan pozdrav i blagoslov svim gledateljima i slušateljima RTV-a, osobito bolesnima. Poseban pozdrav upućujem našemu domaćem biskupu Petru, preuzvišeni, drago nam je da ste danas s nama na ovom povijesnom događaju i da nam predvodite ovo sveto misno slavlje, dobro nam došli! Uz biskupa su: njegov tajnik i kancelar naših hercegovačkih biskupija don Antonio Zirdum, don Josip Radoš, upravitelj Svećeničkog doma i naš đakon Tomislav Čarapina koji će ovoga ljeta biti zaređen za svećenika i slaviti sv. Mladu Misu u našoj župi, pozdrav sve trojici! Ova sv. Misa slavi se povodom Blagoslova kipa sv. Mihovila arkanđela, koji će biti blagoslovljen poslije sv. Mise u našem crkvenom dvorištu gdje je postavljen. Ovaj veličanstveni kip darovala je, u dogovoru sa župnikom, Udruga Volonteri Filipa Nerija, Marijini ratnici, povodom 1100 godina Hrvatskog kraljevstva. Oni su darovali 14 kipova sv. Mihovila našem hrvatskom narodu od Vukovara, preko Bosne i Hercegovine do Dubrovnika, da sv. Mihovil čuva naš hrvatski narod na njegovim stoljetnim ognjištima, 14 kipova na spomen 14 stoljeća kršćanstva u Hrvata. Kip je težak 4 tone, a visok 330 cm. Darovatelji su danas s nama sa svojim zastavama u respektabilnom broju došlo ih je preko 40-ak sa svojim obiteljima, kažu da ih ima svega skupa 70, baš nam je drago, hvala vam na poklonu kipa sv. Mihovila i dobro nam došli! U postavljanje kipa i njegovo postolje uključile su se mnoge institucije, poduzeća i pojedinci i oni su danas s nama ovdje pa svima iskrena hvala i veliki pozdrav! Kako je ovo jedini kip koji se postavlja na području naše HNŽ, tu je s nama izaslanstvo naše županije i grada na čelu s premijerkom gospođom Marijom Buhač, srdačan pozdrav! Sv. Mihovil je zaštitnik naše Policije, pozdravljam županijskog ministra Policije gosp. Marija Marića s njegovim suradnicima! Ministre, sretan Vam rođendan! Sv. Mihovil stoji na braniku našega hrvatskog naroda, kojemu se je naš narod u svim svojim povijesnim poteškoćama utjecao za pomoć i sv. Mihovil je pomagao, jer je on vođa nebeske anđeoske vojske, koji je pobijedio Lucifera s njegovim odmetnim anđelima. Pozdrav svima vama draga braćo i sestre kako gostima tako i domaćim vjernicima, dobro došli na ovo sveto misno slavlje. A sada oče biskupe započnite ovu sv. Misu i prikažite je Bogu na slavu, a nama na spasenje!

       

Nakon župnikova pozdrava biskup je započeo sv. Misu, zahvalio župniku na pozdravima i on sve nazočne pozdravio te sav okupljeni puk pozvao na iskreno kajanje. Sv. Misa se dalje slavila uobičajenim tijekom, mladi su pročitali nedjeljna čitanja, đakon navijestio evanđelje, a biskup Petar održao prigodnu homiliju čiji sažetak donosima u nastavku:

Biskup Petar Palić u homiliji na blagoslovu kipa sv. Mihovila:
Jaganjac i Ratnik – pobjeda dobra bez nasilja

U župi Presvetoga Srca Isusova u Potocima danas je slavljeno euharistijsko slavlje koje je predvodio biskup Petar Palić, a nakon mise blagoslovljen je kip svetoga Mihovila arkanđela.

U svojoj homiliji biskup Palić je vjernike pozvao na dublje razumijevanje kršćanske borbe, pobjede i mira, polazeći od evanđeoskih riječi Ivana Krstitelja: „Evo Jaganjca Božjega koji odnosi grijeh svijeta.“

Biskup je istaknuo kako Ivan ne pokazuje na ratnika s mačem, niti na političku ili vojnu silu, nego na Jaganjca – krotkoga, ranjivoga i nevinoga. Time, kako je naglasio, Bog objavljuje da zlo ne pobjeđuje nasiljem, mržnjom i osvetom, nego ljubavlju, žrtvom i križem.

Govoreći o blagoslovu kipa sv. Mihovila arkanđela, biskup Petar je pojasnio kako u tome nema proturječja. U Božjem kraljevstvu Jaganjac i Ratnik nisu suprotnosti: Isus pobjeđuje žrtvom i poslušnošću Ocu, dok sveti Mihovil pobjeđuje vjernošću i svjedočenjem istine sadržane u njegovu imenu – „Tko je kao Bog?“

Osvrćući se na biblijska čitanja, biskup je podsjetio na riječi proroka Izaije o Sluzi Gospodnjemu kojega Bog čini svjetlom narodima, naglasivši da Bog ne traži oružje ovoga svijeta, nego srce koje mu pripada. Sveti Pavao, dodao je biskup, podsjeća da smo pozvani biti sveti ne vlastitom snagom, nego milošću, te da je mir plod pobjede dobra nad zlom, a ne bijega od borbe.

Dio homilije bio je posvećen stvarnosti Bosne i Hercegovine. Biskup Petar je istaknuo kako su ljudi na ovim prostorima siti rata, nasilja i razaranja, ali da borba protiv Zloga nikada ne smije prestati. Ta borba, kako je naglasio, nije protiv čovjeka, nego protiv grijeha, mržnje, osvete, laži i ravnodušnosti koje razaraju obitelji, zajednice i vjeru.

Sveti Mihovil predstavljen je kao znak duhovne budnosti, a ne simbol nasilja. On ne podiže mač protiv čovjeka, nego protiv Sotone, a njegova snaga ne dolazi iz njega samoga, nego iz potpune poslušnosti Bogu. Biskup je podsjetio kako nije slučajno da se kip sv. Mihovila blagoslivlja upravo u župi Presvetoga Srca Isusova, jer iz toga probodenoga, ali ljubavlju ispunjenoga Srca izvire svaka prava snaga.

Zaključujući homiliju, biskup Petar je vjernike pozvao na osobno prepoznavanje Jaganjca Božjega. Kao što je Ivan Krstitelj svjedočio ono što je vidio i doživio, tako su i kršćani pozvani dopustiti Kristu da uklanja njihove grijehe, slabosti i sebičnost, kako bi postali krotki, ponizni i autentični svjedoci u svijetu. U toj svakodnevnoj borbi, naglasio je biskup, pobjeda već pripada Jaganjcu i Bogu.

Za vrijeme sv. pričesti dosta se svijeta pričestilo kako u crkvi i na koru tako i na platou pred crkvom. Poslije popričesne molitve župnik je najavio: Sada će se uime Marijinih ratnika ovome skupu obratiti njihov predstavnik gosp. Miljenko Jurić. Miljenko je lijepo sve pozdravio: biskupa, župnika i sav okupljeni puk, te naglasio kako ovaj kip sv. Mihovila nije ustvari poklon Marijinih ratnika, oni su samo dali inicijativu, nego čitavoga hrvatskoga naroda-svome hrvatskom narodu, ljudi su dragovoljno uplaćivali i davali novčana sredstva koliko je tko mogao i tako se izradilo i hrvatskom narodu poklonilo 14 kipova gdje Hrvati stoljećima žive na svojim ognjištima. Na kraju je Udruga poklonila prigodne darove biskupu i župniku, nakon čega su im obojica srdačno zahvalila. Poslije je uzeo župnik završnu riječ:

I na kraju sv. Mise, hvala dragom Bogu na svim milostima kojima nas danas obdaruje, a sv. Mihovilu na moćnom zagovoru, zahvaljujem gledateljima i slušateljima RTV HB i Televizije Maria Vision Međugorje, koji su s nama bili u izravnom prijenosu pod ovom sv. Misom. Hvala ravnateljstvu, uredništvu i tehničkom osoblju RTV-a koji su omogućili prijenos sv. Mise, a osobito mi je drago što je prijenos sv. Mise mogla pratiti i naša dijaspora putem YouTube kanala RTV-a. Zahvaljujem o. Biskupu na predvođenju ove sv. Mise i na pastirskoj riječi koju nam je uputio u prigodnoj propovijedi. Hvala našim darovateljima, sponzorima, župljanima i svima vama koji ste na bilo koji način pomogli ovu našu današnju svečanost. Danas Župni ured ne radi pa svoje uredske poslove možete obaviti ovih dana. Župne listiće možete uzeti u dnu crkve, a imate ih na oglasnoj ploči i na Portalu naše župe. Sv. Mise i u sljedeću nedjelju u 9,00 i 11,00 sati. Poslije sv. Mise i blagoslova, dok pjevači budi pjevali završnu pjesmu, mi ćemo se ovdje pripremiti za procesiju koja će krenuti iz crkve do kipa, u procesiji naprijed ide križ i svijeće, pa zastave, zatim ministranti, svećenici, biskup, pa puk Božji koji je u crkvi. Vi koji ste pod korom i vani možete se odmah poslije blagoslova uputiti prema kipu s donje strane, ostavite pred kipom slobodan prostor za biskupa i pratnju. Molim o. biskupa da na sve nas, a posebno na naše stare, bolesne i nemoćne zazove Božji blagoslov, a onda ćemo se u procesiji uputiti prema kipu, gdje će o. biskup blagosloviti kip i predati ga puku Božjemu na pobožnost i štovanje, a poslije blagoslova zajedničko druženje u župnom dvorištu uz prigodno čašćenje, župnik je pripremio osvježavajuća pića, naše dobre domaćice domaće pecivo, a naši će momci, domaći folkloraši u civilu i koju zapjevati gdje ćemo im se i mi pridružiti, a poslije toga biskupa, svećenike, uzvanike i goste pozivam u Emaus na prijateljski domjenak. Oče biskupe, blagoslovite nas!

            Nakon biskupova blagoslova, procesija je najavljenim redom krenula iz crkve prema kipu, pjevači su započeli, a čitav puk jednoglasno prihvatio omiljenu pučku pjesmu: Zdravo Djevo Kraljice Hrvata! Kad je procesija došla do kipa, a puk popunio župno dvorište i pjevači sišli vani s kora, župni čitač Josip prije blagoslova obratio se okupljenom mnoštvu riječima:

Poštovani vjernici, započinjemo obred blagoslova kipa svetog Mihovila.   

Na posvetnim pločama ukrašenim hrvatskim tropletom ispod kipa svetoga Mihovila arkanđela stoji zlatotiskom napisano:

Na prednjoj ploči:

Sveti
Mihovile,
moli za nas!

Na bočnoj ploči:   

Povodom 1100 godina Hrvatskog kraljevstva,
Udruga Volonteri Filipa Nerija, Marijini ratnici,
darovaše ovaj kip sv. Mihovila
župi Potoci – Bijelo Polje,
za vrijeme župnika don Rajka Markovića,
kojega blagoslovi biskup Petar Palić
Potoci, 18. siječnja 2026. godine.

Oče biskupe, blagoslovite nam kip sv. Mihovila!

Nakon pozdravnih voditeljevih riječi biskup je izmolio blagoslovnu molitvu, blagoslovio kip sv. Mihovila i predao ga narodu na štovanje i molitvu. Nakon blagoslova, na poziv župnika, časna sestra Monia uključila je sva tri župna zvona, koja su svojim milozvučnim tonovima označila svečani završetak današnjeg misnog i blagoslovnog slavlja. Poslije se procesija istim redom vratila u sakristiju, a televizijski su novinari i predstavnici društvenih i crkvenih medija tražili sugovornike koji su davali  svoje izjave povodom današnjeg slavlja u župi Potoci-Bijelo Polje. Uz domaće dvije najavljene TV-kuće, ovu je današnju bjelopoljsku svečanost popratila svojim snimanjem i ProTV. Župni mladići su iznijeli stolove vani u crkveno dvorište, po njima naslagali ića i pića da se okupljeni puk osvježi i počasti, a momci iz župnog folklora krenuli su s pjesmom: bećarcima, rodoljubnim i narodnim pjesmama što je okupljeni puk lijepo prihvatio i momcima se u pjesmi priključio.

Nakon svega slavlja u crkvi i pred crkvom, na poziv župnika, biskup, svećenici koncelebranti i svećenici iz susjednih mostarskih župa pristigli nakon svojih pučkih sv. Misa na bjelopoljsku svečanost, te uzvanici i gosti, krenuli su u „Emaus“, caritasovo zdanje u blizini župne crkve, na prigodni domjenak koji je obilato pripremila ugostiteljska institucija „Karting“ iz Mostara. Biskup je na početku predmolio Očenaš, blagoslovio sve nazočne i pripravljeno jelo i piće, te svima, uz župnika, zaželio dobar tek i ugodan boravak u Emausovu prostoru. Nastavilo se čašćenje uz prijateljski razgovor i lijepe komentare o današnjem danu koji je prošao vrlo svečano na opće zadovoljstvo  kako gosta tako i domaćeg puka, biskupa i svećenstva. Bogu hvala na svim dobročinstvima kojima nas je danas obdario, a sv. Mihovilu  na zagovoru i zaštiti, da i dalje kod Gospodina zagovara, štiti i brani naš hrvatski narod do konca svijeta!